Psühholoogi vaade suhetele — mis on rahuldava ja hea suhte aluseks?

Täiusliku partneri leidmine peaks olema justkui katkend muinasjutust. Või vähemalt nii maalib meile pildi ühiskond. Kohtud oma unistuste printsi või printsessiga, armud nii, et põlved lähevad nõrgaks, abiellud, saad lapsed ja elad igavesti õnnelikult? Aga mida tähendab tegelikult see, et Sa kellegagi igavesti õnnelikult koos elad? Kas see on meie mõistes imeline pulmapäev või pikk ja rahulik suhe? Ühte ühist vastust sellele kindlasti pole.

Mis on rahuldava ja hea suhte aluseks? (Foto: Canva)

Suhted, need on ju müsteerium? Suhted, mis on ja mis tulevad, mõjutavad oluliselt meie elukvaliteeti — kui need lähevad hästi, tunneme end turvaliselt ja emotsionaalselt kaitstult. Aga kui ei lähe, mõjutavad need meie igapäevast elu, meeleolu ja elukvaliteeti. Seetõttu on suhete olemus seotud otseselt meie endaga.

Iseendaga võib vahel raske sõber olla ning kõigil meist on hetki, kus tekib kahtlus iseendas, enesekindluses ja väärikuses, kuid see ongi see, mis meid defineerib. Teha rahu iseendaga on võti, et olla võrdne partner suhtes, mis nõuab täiuslikkuse korral alati mõlema panust.

Kompromissid ja kommunikatsioon on märksõnad, mis viivad psühholoogi vaates tulemusteni. Tihtipeale unustame omavahel igapäevase suhtluse ja see viib olukorrani, kus mõlemal osapoolel on ootused.

Ootused on osa ärevusega seotud muremõtetest. Kui ärevus võtab võimust, oleme altid ennustama, kuidas keegi teine võiks või peaks käituma või mõtlema. Samal ajal ei väljenda me aga partnerile suuliselt oma mõtteid. Me mõtleme, analüüsime ja muretseme, kuid sõnaliselt jääb meie kommunikatsioon puudulikuks.

Kindla, rahuldava ja hea suhte aluseks on hea suhe iseendaga (Foto: Canva)

Mis on lahendus? Praktikas on näha, et suhete puhul tullakse psühholoogi juurde siis, kui suhtes on tekkinud lahkhelid või küsimused vähemalt ühel osapoolel. Tänapäeval pöördutakse psühholoogi/nõustaja/pereterapeudi juurde rohkem kui varem. Ja see on väga positiivne! Kindla, rahuldava ja hea suhte aluseks on hea suhe iseendaga. Kui see on saavutatud, saab sealt edasi liikuda ja õpetada läbi tehnikate paremaid viise, kuidas partneriga kommunikeerida.

Peamised mured, millega suhetealaselt psühholoogi poole pöördutakse, on tihti kergesti lahendatavad. Lahendus seisneb peaasjalikult mõtete ratsionaliseerimises ja küsimustes, kui palju me muremõtteid tegelikult usume. Psühholoogi poole pöördumine on enamasti silmiavardav nii kliendile endale kui ka toetavaks alustalaks suhtele.

Oma soove mõista, õppida ja väljendada on tugevus, mida vajab iga hea ja kauakestev paarisuhe!

Kui tunned, et oled huvitatud psühholoogilisest nõustamisest, siis võid julgelt kirjutada: elise_lillemagi@hotmail.com

Autor: Elise Lillemägi, MA
Psühholoog

MeetnFly on uus Eesti tutvumisportaal, mis viib turvaliselt kokku püsisuhet soovivad inimesed Eestis. Registreeri endale tasuta konto SIIN.

MeetnFlyga liitunuid on juba üle 1600! Viime kokku toredad inimesed Eestis💑 𝐋𝐢𝐢𝐭𝐮 𝐓𝐀𝐒𝐔𝐓𝐀 👉 MeetnFly.com

MeetnFlyga liitunuid on juba üle 1600! Viime kokku toredad inimesed Eestis💑 𝐋𝐢𝐢𝐭𝐮 𝐓𝐀𝐒𝐔𝐓𝐀 👉 MeetnFly.com