Osa 2: Gottmani 7 põhimõtet, kuidas suhe toimima panna
--
Kuidas järgmist suhet paremaks muuta või praegust tugevdada? Professor John Gottman on aastakümnete jooksul uurinud sadu paare ning leidnud õnneliku suhte saladuse. Tutvumisportaal ja -äpp MeetnFly teeb ülevaate professori 7 põhimõttest ja annab Sulle vastuse, mida siis ikkagi on harmoonilise ja kauakestva suhte jaoks vaja.
Artikkel on järg paar nädalat tagasi ilmunud esimestele põhimõtetele, mida saad lugeda siit.
4. Lase partneril end mõjutada
Gottman uuris üheksa aasta jooksul 130 paari ning selgus, et paarid, mille meespool lasi end naisel mõjutada ning võttis juba suhte algstaadiumis naise nõuandeid kuulda, lahutasid väiksema tõenäosusega. Ta leidis, et kui mehed ei ole valmis enda partneriga mõjuvõimu jagama, siis 81 protsendilise tõenäosusega suhe puruneb. See ei tähenda muidugi, et keegi peaks kellegi sõna kuulama, vaid et suhtes toimib koostöö ja võimu jagamine. Pigem on see tähelepanek seotud mõlema osapoolega, kes ei soovi otsuseid tehes kunagi enda partneri tundeid arvesse võtta. Gottman pani tähele veel midagi huvitavat: naised, kes olid suhtes otsuste tegemistesse kaasatud, ei olnud tülide puhul oma kaasade suhtes nii karmid. See omakorda suurendab tõenäosust, et suhe toimib pikemalt.
5. Lahendage enda lahendatavad probleemid
Gottmani järgi on meie suhetes kahte liiki probleeme — lahendatavad ja alalised probleemid. See tähendab, et need jäävad ühel või teisel moel igavesti teie ellu. Kui suhtes osatakse kindlaks teha, kumma konfliktiga on tegu, saab juba mõelda toimetulemise strateegiale.
Kuidas siis on efektiivne lahendatavaid probleeme lahendada? Terapeudid soovitavad asetada ennast partneri olukorda ja tähelepanelikult kuulata, mida kaaslane räägib. Seejärel tuleks proovida suhelda empaatiliselt ja öelda kaaslasele välja, et proovid tema vaatenurgast aru saada.
Toome ka siinkohal mõned näited alalistest probleemidest, mis ka õnnelikke paare kimbutavad:
· üks pool soovib saada last, kuid teine ei ole selleks valmis ega oska öelda, kas ta selleks üldse kunagi valmis on;
· üks pool soovib tihedamalt seksida kui teine;
· üks pool soovib lapsi kasvatada väga rangetes tingimustes, teine lapsevanem soovib vabamat kasvatusstiili.
Isegi kui partneritel esineb lahendamatuid probleeme, selgus Gottmani jälgitud paaride puhul, et õnnelikud paarid rääkisid probleemidest vabalt, sest nad olid õppinud nendega elama, ning võtsid jutuajamisi probleemide teemal huumoriga.
Gottmani raamatus on probleemide lahendamise ja selle õppimise kohta palju ülesandeid ning peatükke.
6. Pääse tupikust
Kui partnerid ei tule kuidagi oma alaliste probleemidega toime, võivad nad sattuda tupikusse. Tupikus olles oled partneriga korduvalt probleemide tõttu tülitsenud ja kumbki ei suuda asjast rääkida empaatiliselt, huumoriga või südamlikult ning kompromiss tundub võimatu, sest see on olemasolevate uskumuste vastane.
Gottman paneb paaridele südamele, et alati ei peagi probleeme lahendama, et tupikseisust pääseda. Kumbki ei pea alla andma või kaotajaseisus olema. Paari eesmärk võiks olla olukorra teadvustamine ja olukorra üle arutlemine üksteisele haiget tegemata.
7. Looge jagatud tähendusi
Kooselu ei ole ainult ühiselt laste kasvatamine, kodutööde tegemine ning armatsemine. Iga perekond moodustab enda mikrokultuuri, kus on erinevad traditsioonid, rituaalid ja müüdid. Näiteks laupäevane väljas söömas käimine, toostide tegemine tähtpäevadel või kindlad lood — kasvõi see, mida me endale suhtes olemise kohta räägime.
Oluline ei ole mitte mõelda samu mõtteid, vaid et üksteise unistusi austatakse, isegi kui need ei pruugi alati mõlema partneri jaoks samad olla.
On teada, et alla ühe kolmandiku USA perekondadest sööb regulaarselt koos õhtust, nendest omakorda rohkem kui pooltel mängib söögi ajal televiisor. See on parim viis, kuidas õhtusöögi ajal vestlust lõpetada. Me ise saame oma suhetes traditsioonid luua.
Autor: Annela Mets,
MeetnFly asutaja
MeetnFly on uus Eesti tutvumisportaal ja -äpp, mis viib turvaliselt kokku püsisuhet soovivad inimesed Eestis. Loo endale tasuta konto SIIN.